Dechové techniky

 

Cítíte napětí v těle, které se nedaří uvolnit? 

Cítíte se unavení, jako kdyby vám někudy utíkala energie pryč z těla? 

Vnímáte, že nedokážete plně prožívat emoce, jako by byly otupělé? 

Když se necítíte dobře, nejde vám pro sebe udělat v tu chvíli nic příjemného, ale spíš sáhnete po tom, co vám uleví nakrátko, ale v konečném důsledku spíš ubližuje (cigareta, alkohol...)? 

 

Za tím vším jsou emoce, které vznikly při nějakém nepříjemném zážitku a v tu chvíli váš organismus neměl kapacitu a prostor je zpracovat. Takové emoce zamrznou v těle a způsobují nejrůznější potíže.

 

Dech je přímá cesta k nim. 

  •  

Pomocí dechových technik vás bezpečně provedu procesem uvolnění emocí a tedy i těla, tak abyste mohli zase plně prožívat, byli vitální a mohli si užívat svobodné bytí. 

 

Půjdeme cestou vědomého vnímání dechu a vnitřního světa, budeme pracovat s představivostí. 

Při této terapii jde především o prožitek. 

Nečekejte tedy trénink "správného" dýchání. Jak jsem psala - vše má své hluboké důvody a není třeba cokoli posuzovat a vytvářet tím tlak. Toho, co bychom měli správně dělat je až až. Pojďme dýchat tak, aby nám to bylo příjmené. Nic víc není potřeba.

 

 
  •  
 

 "Život spočívá v dýchání. Kdo napůl dýchá, ten napůl žije." Staré přísloví

Když toto přísloví otočíme, říká také, že kdo na půl žije, ten napůl dýchá. Náš dech reaguje na emoce, odráží se v něm naše nastavení. Jinak dýchá člověk, který má základní důvěru v život a prožívá svět jako bezpečné místo a jinak člověk, který nevěří, má strach a žije v napětí.

  •  

 

Jak poznám, jestli dýchám volně? 

 

Pokud jsme uvolnění, zdraví a šťastní, vše v pohodě plyne, můžeme se volně nadechnout nejen do plic a také tzv.do břicha, ale až do pánve. Poznáme to tak, že hrudník se při nádechu nevzdouvá, ale vyklene se břicho a tento pohyb lze pocítit i v podbřišku.

 

Pokud jsme ve stresu, ať už krátkodobém nebo dlouhodobém, tělo začne používat jiný mechanismus. Bránice, jakožto hlavní dýchací sval se stáhne, je zatuhlá, což se projeví tím, že se při nádechu vyklene hrudník, ale břicho a podbřišek zůstávají bez pohybu, případně jsou vtahovány směrem dovnitř.

 

 bránice

 

  •